Pirmoji J. Peno paroda Zarasuose

Akla senė
1907 m.
Drobė, aliejus, 58x40

Pranešimai apie kraštiečio dailininko ir pedagogo Jahudos Peno darbų pristatymą Zarasuose 2014 ir 2015 metais


Šiųmetė (vykusi 2014 m.) Zarasų miesto šventė pradėta nepaprastos parodos ,,J. Penui -160: sugrįžimai“ atidarymu Zarasų krašto muziejuje. Galime didžiuotis – tai visos Lietuvos įvykis ir taip jį pavadino ne vienas sveikinusių ją. Kraštiečio dailininko ir pedagogo Jahudos Peno (1854-1937), pasaulinio garso dailininko Marko Šagalo mokytojo, tapybos darbų iš Vitebsko srities kraštotyros muziejaus (Baltarusijos Respublika) fondų pristatymas Zarasuose pretenduoja į įvykį, kurio atgarsiai rastų vietą ne vienoje užsienio šalies informacinėje ar kultūrinėje TV ir radijo laidoje, laikraščių ir žurnalų puslapiuose.

,,Mano gyvenimas – mano paveikslai“, – sakė dailininkas J. Penas. Jo darbų kolekcija Vitebsko srities kraštotyros muziejuje užima ypatingą vietą: net 166 tapybos ir 17 grafikos darbai sudaro pačią didžiausią šio dailininko muziejinę kolekciją pasaulyje. Tad visi susirinkę į parodos atidarymą tapo svarbaus įvykio liudininkais: nuo š.m. rugpjūčio 14 d. pirmą kartą Zarasų, o ir visos Lietuvos dailės istorijoje, mes turime galimybę pamatyti garsaus dailininko portretisto 27 restauruotus darbus, saugomus šioje kolekcijoje, parodoje pateiktuose darbuose ieškoti gimtojo Novoaleksandrovsko (dabar Zarasai) vaizdų bei pajusti dailininko ilgesį. Jį dailininkas neslėpdamas išsakė ir keliuose parodoje pristatomuose tuometinio Novoaleksandrovsko paveiksluose. Todėl kiekvienam šios unikalios parodos lankytojui, žvelgiančiam į Yjegudo Peno kūrinius, linkime rasti jo mokinio Marko Šagalo žodžių tiesą: ,,Jums nereikia eiti į lauką, nereikia vaikščioti po miestą, atkreipti dėmesį į žmones, nereikia eiti į teatrą, cerkvę, sinagogą – viską jūs turite prieš save, viskas aimanuoja, verkia Peno paveiksluose kiekvieną minutę, ir dieną, ir vakare, ir šeštadienį, ir švenčiant“.

Kalbant apie šios parodos surengimą, negalima nepaminėti kelių faktų, kurie, ko gero, buvo kertiniai. Pasak parodą pristačiusios Zarasų krašto muziejaus direktorės Ilonos Vaitkevičienės jau geras dešimtmetis tęsiasi J. Peno kelias į Zarasus: tada į muziejų užsukus kraštiečiams iš Izraelio ir pasiteiravus apie garsųjį dailininką prasidėjo garsaus zarasiškio paieškos, kurios tęsėsi ne vienerius metus ir priartėjo prie pabaigos 2013 m. spalio 7 – 11 d. nedidelei Daugpilio ir Zarasų kultūros darbuotojų grupei, įgyvendint projektą ,,Žydų kultūros kelias (vaizduojamieji menai): J. Penas ir jo garsūs mokiniai“, išvykus į Vitebską susipažinti su žydų kilmės dailininko J. Peno, gimusio Zarasuose (tuo metu Novoaleksandrovske) 1854 m. kūrybiniu palikimu, jo asmenybe ir veikla šiame mieste. Praėjus tik mėnesiui, lapkričio 13-16 d., su muziejininkais bei menininkais iš Vitebsko ir Daugpilio buvo susitikta jau Zarasuose ne tik diskutuoti apie bendrus planus ir  pasidalinti patirtimi, bet ir pasirašyti ilgalaikę kultūrinio bendradarbiavimo sutartį. Ir štai nepraėjus ne metams, įvyko garsaus zarasiškio darbų pristatymas jo gimtajame mieste.

Į parodos atidarymą atvyko nemažas būrys zarasiškių ir miesto svečių: Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Nikolajus Gusevas, rajono Savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys ir jo pavaduotoja Aušra Lamanauskienė, Tarybos narys Arnoldas Abramavičius, Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktorius Gleb Savickij, muziejaus direktoriaus pavaduotojas mokslui Valerij Šišanov ir vyresnioji mokslinė bendradarbė Svetlana Kot.

Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktorius Gleb Savickij sakė: ,,Džiugu matyti jus parodoje, vykstančioje minint dailininko J. Peno 160-asias gimimo metines. Džiaugiamės pirmuoju sėkmingu šio iškilaus žmogaus ilgo kelio į Lietuvą, į Zarasus etapu ir ypač malonu pristatyti parodos lankytojams net 20 metų restauruotus dailininko tapybos darbus. Didžiuokitės ir turėkite savigarbos, nes tokio garsaus pasaulyje dailininko darbai eksponuojami ne Lietuvos didmiestyje, kur pasaulinio lygio parodos ne naujiena, o jūsų gimtuose Zarasuose“.

,,Zarasų krašto žmonėms didelė garbė turėti tokį kraštietį ir dalyvauti šios istorinės parodos atidaryme. Tai ne tik Zarasų, bet visos šalies kultūrinis įvykis. Todėl naudodamasis proga už šios parodos surengimą Zarasuose noriu padėkoti Lietuvos Respublikos ambasadai Baltarusijoje, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai, Lietuvos kultūros tarybai, šios parodos sumanytojams ir rengėjams – Vitebsko srities kraštotyros ir Zarasų krašto muziejų vadovams bei darbuotojams“,  – sveikindamas susirinkusius sakė Zarasų krašto muziejuje rajono Savivaldybės mero pavaduotojas Nikolajus Gusevas.

Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava dėkojo visiems geriems žmonėms už unikalią galimybę pamatyti šią parodą: ,,Esu labai sujaudintas šiuo įvykiu. Linkiu parodos organizavimo partneriams ilgalaikio bendradarbiavimo ir sėkmingų projektų“.

Tęsdama Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktoriaus pasisakymą, jo Dailės muziejaus filialo vyresnioji mokslinė bendradarbė Svetlana Kot susirinkusius supažindino su pristatomais parodoje darbais, J. Peno biografija ir svarbiausiais kūrybos aspektais. ,,Ši paroda tikrai turėjo įvykti. Būtinai atvykite į Vitebską – mes dar turime kuo jus nustebinti ir pradžiuginti.“

Nuoširdžiai savo įspūdžiais pasidalijo ir projekto ,,Žydų kultūros kelias (vaizduojamieji menai): J. Penas ir jo garsūs mokiniai“ kuratorė, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Šukštulienė: ,,Netveriu pažinimo džiaugsmu. Nuostabu ateiti į savo miesto muziejų ir jame pamatyti unikalią parodą. Meilė savo kraštui gimsta nuo didžiavimosi garsiais jo žmonėmis. Džiaugiuosi, kad 2014 m. rugpjūčio 14 d. prarasta Zarasų kultūra, kurios netekome dėl mums visiems žinomų priežasčių, vėl čia ir turime galimybę ją pažinti“.


Ištrauka iš www.zarasai.lt publikuoto Zarasų rajono savivaldybės 2014 m. rugpjūčio 17 d. pranešimo ,,Tarp pasaulio išminties“. Dailininkas Jurijus Penas (1854-1937), pirmas tokių garsenybių kaip Markas Šagalas, Osipas Cadkinas, Oskaras Mešianinovas, Lazeris Lisickis ir kitų žinomų meistrų mokytojas, gimė nedideliame Novoaleksandrovsko miestelyje (dabar Zarasai, Lietuva).

2014 m. rugpjūčio 14 d. Zarasų krašto muziejuje pirmą dailininko tėviškėje ir Lietuvoje įvyko J. Peno darbų iš Vitebsko srities kraštotyros muziejaus fondų parodos atidarymas. Ji pradėjo renginių, skirtų šventei ,,Zarasams – 508“ programą.

Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Nikolajus Gusevas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Daiva Šukštulienė, Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktorius Glebas Savickij, Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė, miesto ir regiono bendruomenės atstovai.

Sveikindamas atidarydamos parodos svečius, Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Nikolajus Gusevas sakė: ,,Mums didelė garbė, kad turime galimybę pamatyti nedidelę žinomo dailininko darbų dalį šiandien pirmą kartą Zarasuose ir Lietuvoje atidaromoje parodoje. <…>“.

Parodoje pristatyti 27 dailininko tapybos darbai: Zarasų ir Vitebsko peizažai, portretai, žanriniai paveikslai. Paroda organizuota įgyvendinant projektą ,,Žydų kultūros kelias (vaizduojamieji menai): J. Penas ir jo garsūs mokiniai“, kuris apjungė Lietuvą, Latviją ir Baltarusiją.

Parodos organizatoriai už pagalbą dėkoja Lietuvos Respublikos Ambasadai Minske ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijai.

Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktorius Glebas Savickij ir vyresnioji mokslinė bendradarbė Svetlana Kot, Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė. 2014 m. rugpjūtis.
Vitebsko srities kraštotyros muziejaus direktorius Glebas Savickij ir vyresnioji mokslinė bendradarbė Svetlana Kot, Zarasų krašto muziejaus direktorė Ilona Vaitkevičienė. 2014 m. rugpjūtis.

Iš pranešimo ,,J. Penui – 160. Sugrįžimas“, http://gorodvitebsk.by


DSCF1889

2015 m. Zarasų krašto muziejaus parengtame kataloge ,,Jahuda Penas. Tapyba“ (sudarė Ilona Vaitkevičienė) pristatomi garsaus kraštiečio dailininko ir pedagogo tapybos parodose, organizuotose Zarasuose 2014 ir 2015 metais, eksponuotos paveikslų fotokopijos (fotografas Alvydas Stauskas).


Video medžiaga apie pirmąją dailininko J. Peno parodą Zarasuose