Paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena. 2016 metai

,,Rugsėjo 23-ąją minima Lietuvos žydų genocido diena, mat tądien, 1943-iaisiais, buvo sunaikintas Vilniaus getas: nužudyti arba į koncentracijos stovyklas išvežti paskutiniai žydų tautybės Vilniaus gyventojai. Tik nedidelė jų dalis slapstėsi lietuvių, lenkų, rusų šeimose.“ (bernardinai.lt)  

Holokaustas, kurį patyrė Antalieptės, Dusetų, Salako, Turmanto bei Zarasų žydų bendruomenės, iš mūsų tarpo išbraukė ne vieną tūkstantį buvusių Lietuvos piliečių. Tai skausminga ir dar nepilnai užrašyta istorijos dalis.


Antalieptėje


2016 m. rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų genocido dieną, Antalieptės Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčioje aukotos Šv. Mišios už žydus slėpusius Zarasų rajono gyventojus. Labai mažai žinome  apie žmones, kurie didelės grėsmės šeimai, giminei ir gal net visam kaimui akivaizdoje slėpė pasmerktus mirčiai savo kaimynus. Ko gero, slėpusių žydus Zarasų rajone buvo daugiau, nei skaitome Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro sudarytame tokių žmonių sąraše. Tikime, kad kiekvienas dalyvavęs kun. kanauninko Stanislovo Krumpliausko aukojamose Šv. Mišiose už kilnumą dėkojo visiems tai Lietuvoje dariusiems geros valios žmonėms. Po jų  miestelio gyventojai pirmą kartą dalyvavo jau šeštus metus Lietuvoje organizuojamoje pilietinėje iniciatyvoje ,,Vardai“ ir perskaitė žinomas 56 antalieptiškių, genocido aukų, pavardes. Buvusios mokyklos salėje pristatytas video projektas „Žydų bendruomenė Antalieptėje ir holokaustas“ bei žiūrėti istoriniai kino kadrai iš masinių žydų žudymo vietų buvusioje Sovietų Sąjungoje. Renginiuose dalyvavo Antalieptės seniūnas Arvidas Saulius, antalieptiškiai.


Parengė www.zarasu-zydai.lt.


Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija


Ruošdamiesi Atminimo paminklo sinagogai Dusetose atidengimui, Kazimiero Būgos gimnazijos mokiniai surinko 648 akmenėlius (tiek pagal Jad Vašem archyvų duomenis žinoma per Holokaustą įvairiose vietose žuvusių dusetiškių pavardžių) ir sudėjo į Dovydo žvaigždę.

Rugsėjo 23 d., minint Lietuvos žydų aukų genocido dieną, moksleiviai surinko visus šiuos Dovydo žvaigždę simbolizavusius akmenėlius ir nuvežė į Zarasų krašto žydų masinę žudynių vietą Krakynės miške ( 8 km nuo Dusetų ).

Glausdami vieną prie kito visus 648 akmenėlius susikaupę ir susimąstę moksleiviai išdėliojo žudynių vietoje stovinčio paminklo papėdėje. Buvo uždegtos žvakelės ir tylos minute pagerbtas ne tik Zarasų krašto bei Dusetų miestelio, bet visos Lietuvos žuvusių žydų atminimas.

„Atminties keliu“ drauge su moksleiviais keliavo Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos direktoriaus pavaduotojai Vanda Normantienė ir Rimantas Garuolis.


Rimanto Garuolio nuotraukos.


Informaciją parengė Marija Varenbergienė.


Zarasų žemės ūkio mokykla


Rugsėjo 21 d. Zarasų žemės ūkio mokyklos mokiniai dalyvavo Lietuvos žydų genocido aukų atminimui skirtoje pilietinėje akcijoje „Atminties kelias“. Pirmiausia buvo apsilankyta Zarasų krašto muziejuje. Kolekcijų saugotojas ir kultūrinių renginių koordinatorius  V. Trusovas įdomiai papasakojo apie garsaus žydų kilmės amerikiečių iliustratoriaus Al Jaffee  biografiją, gyvenimo vingius, sąsajas su mūsų kraštu ir pristatė iliustracijų reprodukcijas.

Po to vykta į netoli Degučių kaimo esantį Krakynės mišką, kur nužudyta labai daug Zarasų krašto žydų. Istorijos mokytoja Vanda-Marytė Zaleckienė papasakojo apie genocidą mūsų krašte, tylos minute pagerbėme žuvusius, prisilietėme prie pastatyto jų atminimui žudynių vietoje paminklo, supratome, kiek netekčių patyrė žydų tauta.

Parengė Rima Vaicekauskė, Zarasų žemės ūkio mokyklos bibliotekos vedėja, atsakinga už karjeros koordinavimą.


Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija


Rugsėjo 23 d. Lietuvoje minima žydų genocido diena, prisimenamas Lietuvoje gyvenusių žydų likimas. Tądien progimnazijoje veikiančio neformalaus vaikų švietimo būrelio „Pasaulio pažinimas“ nariai kartu su savo bendraamžiais ir mokytoja Rimute Morozoviene vyko į labiausiai Zarasuose gyvenusius žydus primenančią vietą – senąsias žydų kapines, kuriose mokiniai vieni kitiems skaitė tekstus apie žydų istoriją, papročius, gyvenimo būdą. Prisiminę šios tautos sunkų likimą Antrojo pasaulinio karo metais, mokiniai jų kančiai pagerbti iš atsineštų akmenukų sudėliojo vieną iš žydų simbolių – Dovydo žvaigždę.

Daugeliui mokinių tai buvo pirmasis apsilankymas šioje istorinėje Zarasų vietoje, sukėlęs nusistebėjimą, kad egzistuoja tokios didžiulės kapinės, kad čia pilna keistų paminklų. Šis apsilankymas mokinius paskatins labiau domėtis savo miesto istorija, lankytis mažiau žinomose Zarasų vietose.


Parengė Rimutė Morozovienė, Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos istorijos mokytoja.


Rimutės Morozovienės nuotrauka.