Paieškos: Zarasai (vadinti ir Jezerosy, Lietuva) – Jeziorai (Lenkija) – Oziorai (Baltarusija) – Paryžius

Ieškodami nuotraukų Zarasų miesto žydų gyvenimui iliustruoti, peržiūrėjome dešimtis interneto portalų ir buvome nustebinti netikėtu atradimu viename iš jų. Po Geto kovotojų namų archyve rasta nuotrauka buvo parašyta: ,,Medinės sinagogos Lietuvoje maketas. Ji, matyt, stovėjo Zarasuose. Pastatyta XVII a. Šios sinagogos maketas eksponuojamas Paryžiaus muziejuje“. Skaitėme ir netikėjome. Nors neslėpsime – labai norėjosi Zarasų istorijoje turėti tokius gražius ir Prancūzijos sostinę pasiekusius maldos namus!

Smalsumas nugalėjo, todėl ryžomės virtualioms maketo paieškoms Paryžiuje! Iš Prancūzijos sostinėje esančių muziejų pasirinkome tuos, kurie buvo susieti su žydų istorija, o pirmą ir vienintelį laišką parašėme į tą, kuriame negalima fotografuoti. Ir nors greitas atsakymas, kad maketo jame nėra, nuliūdino, bet nudžiugome prierašu, kuriame buvo palinkėta sėkmės. Taigi, nepavyko, o Paryžiaus muziejų sąrašo pabaigos nesimatė…

Kiek nusiminę atidėjome sinagogos maketo paieškas ir ėmėmės buvusios Turmanto žydų bendruomenės istorijos. Čia laukė nelengvesnis darbais – teko skaityti lenkų kalba ir stengtis kažką suprasti. Mat, Turmantas Lietuvai grąžintas tik 1940-aisiais, o iki to buvo vietovė Lenkijoje. Tada žinių daug neradome, bet netikėtai akys užkliuvo už kažkur matytos sinagogos, po kuria buvo parašyta: ,,Synagogue in Jeziory“ ir nurodyta, jai buvus Lenkijoje. Neabejojome: maketas – matomos nuotraukoje sinagogos atspindys! Tiesa, makete nebuvo nuotraukoje matomo sinagogos fasade viršutinio langelio, bet tai nelabai sutrikdė. Peržiūrėję vietovių pavadinimus dabartinėje Lenkijos teritorijoje, suradome ne vienintelius Jeziorus. Rašėme į jų merijas – iš vienos gavome atsakymą, jog jų miestelyje žydai negyveno. Kitos neatsakė – gal todėl, kad ten nebuvo iki karo gyvenančių žydų? Tik 2017 m. spalio 6-ąją pradėjome ruošti šią žinutę, tačiau prieš dalinantis informacija vėl nugalėjo smalsumas: o gal atsirado kažkas naujo? Tam tereikėjo pakeisti paieškos žodžius, pasižiūrėti į iki tol nematytą linograviūrą, perskaityti esančią šalia jos informaciją ir pasidomėti kaimyninės Baltarusijos istorija. Šalia linograviūros rašoma: Oziorai (Baltarusija), jidiš kalba – Ozra, buvęs pavadinimas ir šalis – Jeziory (Lenkija). Mūsų žiniomis vakarinėje Baltarusijos dalyje esantys Oziorai (Gardino sritis), kaip ir Vakarų Baltarusija, prieškariu 20 metų buvo Lenkijos sudėtyje. Ko gero, sinagogos nuotrauka, po kuria buvo parašyta ,,Synagogue in Jeziory“ ir fiksuoja šį Baltarusijos istorijos laikotarpį. Apie sinagogą pasakojama: ,,Oziorų medinė sinagoga pastatyta 1700-ųjų viduryje. 1942 m. lapkričio 11-oji – diena, kai 1370 šio štetlo žydų buvo suvaryti į Oziorų getą, o vėliau – į Kelbasino prievartinio darbo stovyklą. Iki karo Oziorai garsėjo kaip Toros mokymosi vieta.“ Tad kad ir apmaudu, kad paieškos kol kas nepatvirtina matomai nuotraukoje sinagogai buvus Zarasuose, bet džiaugsmą suteikia tai, kad praeityje tikrai gražiai mokėta statyti!


Pirmoje nuotraukoje: galimai sinagogos, stovėjusios Zarasuose, maketas. Antroje – sinagoga Jeziory (Lenkija). Trečioje – linograviūra ,,Sinagoga Oziorų kaime“ (Baltarusija). Ketvirtoje – sinagoga Jeziory (Grodno, Baltarusija, nuotrauka iš Oziorų foto archyvų).


Nuotraukos iš interneto portalų.


Parengė Gražina Ragauskaitė.