Kada geriau sakyti ,,Shabbat Shalom“ – penktadienį saulei nusileidus ar Šeštadienio rytą?

Pasveikinimas ,,Shabbat Shalom“ yra tariamas Šeštadienio pradžioje, paprastai po vakarinės maldos, ir per visą dieną. Šio papročio šaltinis – Toros žodžiai: ,,Atsimink Šeštadienio dieną, kad šventinti ją“ (Šmot 20, 8). Šį priesaką reikia vykdyti ir visą savaitę, ir Šeštadienio dieną. Kad nepamiršti ,,kur esama“, sveikinant vienas kitą ypatingai, sakoma Shabbat Shalom!


Žydų išminčiai sakė (Šabas 119 b): du angelai lydi iš sinagogos namo grįžtantį žmogų. Vienas iš jų geras, o kitas blogas. Jeigu atėję į lydimo žmogaus namus jie pamatys, kad viskas Šeštadieniui paruošta tinkamai: dega žvakės, padengtas stalas ir t.t., gerasis angelas palaimins: ,,Te bus taip ir sekantį kartą“, o jo pakeleivis blogasis angelas bus priverstas pasakyti ,,omein“, t.y. prisijungti prie palaiminimo. O jeigu namai Šeštadieniui paruošti netinkamai, gerasis angelas priverstas atsakyti ,,omein“ į blogojo angelo palinkėjimą ,,kad taip būtų ir sekantį kartą“.


Šabo sutikimui reikia pasiruošti taip, tarsi būtų laukiama aukšto svečio vizito.


Gyvenamųjų patalpų paruošimas


Namai/butas turi būti tinkamai sutvarkyti, esant būtinumui šluojamos arba plaunamos grindys. Taip pat reikia nepamiršti įjungti šviesą ir kondicionierių ten, kur tai reikalinga, arba nustatyti šaon-šabat – specialų taimerį įjungiamiems elektros prietaisams (kadangi Šeštadienį negalima įjungti arba išjungti elektros prietaisų).

Nepamiršti pastatyti Šeštadienio žvakes ten, kur bus ruošiama trapeza taip, kad jos degtų visos trapezos metu.

Nepamiršti pasiruošti specialių servetėlių arba supjaustyti tualetinį popierių (kad netektų plėšyti Šeštadienį).

Stalą trapezai dar iki Šeštadienio pradžios reikia uždengti staltiese. Taip pat yra nuomonė, kad jeigu staltiesė kai kada nuimama (pavyzdžiui, kad nukratyti trupinius), reikia stalą iš anksto užtiesti dar viena staltiese, kad jis nebūtų neuždengtas. Taip pat iki Šeštadienio reikia padengti stalą – išdėlioti indus ir tai kas bus būtina. Pagal galimybę Šeštadienio chalas taip pat reikėtų padėti ant stalo iš anksto ir jas uždengti.


Trapezos paruošimas


Šeštadienio trapeza turi atitikti šios dienos reikšmę, todėl būtina be duonos ir vyno (vynuogių sulčių) kidušui, paruošti mažiausiai du skirtingus patiekalus. Tarp kitko, todėl paskutinė trapeza prieš 9 Avą neturi būti iš dviejų patiekalų rūšių – ji turi būti ne iškilminga. Net virtas kiaušinis arba salotos šiuo požiūriu laikomi patiekalais. Bet esant galimybei reikia paruošti gausią ir skanią trapezą – tarsi pasitinkant garsų žmogų.

Reikia iš anksto atidaryti plastikines, kartonines arba polietilenines pakuotes su maistu ir gėrimais, kadangi daugelį iš jų Šeštadieniais negalim atidaryti.


Pačių pasiruošimas


Penktadienį būtina išsiprausti karštame vandenyje arba nuprausti veidą, nuplauti rankas ir kojas. Taip pat kerpami nagai ir pagal poreikį kerpamasi.

Yra paprotys pasinerti į mikvą – specialų baseiną ritualiniam apsivalymui.

Šeštadienio apranga turi būti švari ir šventinė. Ją reikia dėvėti visą Šeštadienį iki šventos dienos ir šiokiadienių atskyrimo ,,Havdalach“ ceremonijos. Yra nuomonė, kad trapezą melava malka – Karaliaus Šeštadienio išlydėtuves – reikia būti apsirengus šiuos rūbus.


Šaltinis toldot.ru.


Parengė ir iš rusų kalbos išvertė Gražina Ragauskaitė.