Dešimt labiausiai jaudinančių paminklų Holokausto aukoms atminti

Dabar Izraelyje gyvena 6 milijonai žydų – tiek pat (o greičiausiai daugiau) jų sunaikinta Holokausto metu. To laikotarpio įvykiai tapo ne tik žydų bendruomenės tragedija, todėl aukų atminimui sukurta šimtai filmų, parašytos knygos, surengtos parodos ir instaliacijos, kurios primena niekada neturinčią pasikartoti kraujavusią beprotybę.

Tai, ką matysite, skausmingai suspaus širdį…


1. Ranka (Majamis, JAV)


Šios memorialinės kompozicijos autorius Kenetas Treisteris. Projektas sukėlė kritikos bangą – laikyta, kad didžiulė ranka tarsi stengiasi ,,groteskiškai“ ir ,,grubiai įsilieti į miesto peizažą“, bet iniciatyvinė grupė tvirtino, kad tai ir yra viso šio projekto esmė. Memorialas buvo išgelbėtas.

1987-1989 m. pagal maketą. buvo išlietas bronzinis paminklas – nukreipta į dangų didžiulė ranka, kuria ropščiasi šimtai žmonių figūrų. Monumentui naudotas specialiai iš Jeruzalės atvežtas rausvas akmuo. Paminklas atidengtas 1990 m. vasario 4 d. Šalia jo pastatyta memorialinė siena, ant kurios iškalti tūkstančiai žuvusių žmonių pavardžių.


1. Ranka


2. Avalynė ant kranto (Budapeštas, Vengrija)


Šis neįprastas paminklas Holokausto aukoms įrengtas ant Dunojaus kranto, Pešte (vienoje iš dviejų Budapešto dalių). Krantinėje, kuri 300 m nuo Vengrijos Parlamento, padėta 60 senamadiškų bronzinių batų  – vyrų, moterų, vaikų. Paminklo idėja kilo Kenui Togajui, ją įgyvendino skulptorius Djula Paueris.

Ši avalynė primena senus ir baisius įvykius – 1944-1945 m. Vengrijos nacistinė partija ,,Sukryžiuotos strėlės“ čia vykdė masines žydų žudynes – juos šaudė tiesiog čia pat, ant kranto, o kūnus išmesdavo į vandenį. Prieš mirtį žydams liepdavo nusiauti – avalynė kainavo nemažus pinigus ir ją pardavus galima buvo užsidirbti. Pasmerktuosius surišdavo po kelis ir statydavo ant paties krantinės krašto, bet šaudavo tik į vieną. Susmegęs nušautojo kūnas pažeisdavo surištos grupės pusiausvyrą – visi krisdavo į vandenį ir nuskęsdavo.

Paminklas žuvusiems atidengtas 2005 m. balandžio 16 d.


2. Batai


3. Plytos, plytos (Berlynas, Vokietija)


,,Memorialo nužudytiems Europoje žydams“ idėja gimė Berlyne gyvenančiam publicistui Le Rošui, o jos realizavimu rūpinosi skulptorius-dekonstruktyvistas Piteris Aizenmanas. Nepaisant asketizmo, memorialas stebina didybe – viename dideliame lauke vienas šalia kito stovi 2711 skirtingų aukščių pilkų blokų, kurie sukuria negyvą mišką.

Memorialo statyba buvo pradėta 2003 m. po to, kai buvo pagaminti blokai. Su šitomis betoninėmis plytomis siejama nemaloni istorija: jų gamyboje dalyvavo chemijos koncernas ,,Degusia“ (tiekė anti-graffiti), o dukterinė koncerno įmonė ,,Dageš“ – Trečiojo reicho laikotarpiu gamino dujas, kuriomis naikindavo žydus koncentracijos stovyklose. Monumento statybą pristabdė, bet po aptarimo buvo nutarta tęsti pradėtą darbą.

Memorialas atidarytas 2005 m.


3. Plytos, plytos


4. Kėdė už 1000 žydų (Krokuva, Lenkija)


Įrengtas Krokuvos Podgorzes rajone paminklas geto aukoms atidarytas 2005 m. gruodžio 8 d. Skulptūrinę kompoziciją, kuri yra buvusio geto teritorijoje, sudaro 33 geležinės kėdės, kurių aukštis 1,4 m ir 37, kurių aukštis 1,2 m. Kėdės stovi tramvajų stotelėse.

Kiekvienas laukiantis transporto žmogus gali atsisėsti ant kėdės – taip pat, kaip tais baisiais laikais kiekvienas galėjo tapti nacistų auka. Kiekviena kėdė skirta 1000 Krokuvos geto žydų atminti.


4. Kėdė už 1000 žydų


5. Stikliniai stulpai su dūmais (Bostonas, JAV)


Memorialą suprojektavo Stenlis Saitovicas. Šio neįprasto monumento atidarymas vyko 1995 m. Šešių milijonų sunaikintų žydų atminimui buvo pastatytos šeši stikliniai stulpai, iš kurių kiekvienas simbolizuoja šešias pagrindines koncentracijos stovyklas – Maidaneką, Chelmną, Sobiborą, Treblinką, Belzecą ir Aušvicą-Birkenau.

Ant stulpų stiklo išgraviruota 6 milijonai lagerių numerių. Dauguma iš jų žydų, papuolusių į mirties stovyklas ir ne išgyvenusių – dalis iš jų užkasti bendrose kapuose, dalis – sudeginti krosnyse. Iš stiklinių stulpų išeina ,,dūmai“ – garai, kurie ištrūksta pro metalines groteles ir simbolizuoja pilkus krematoriumų dūmus.


5. Stikliniai stulpai su dūmais


6. Duobė (Minskas, Baltarusija)


Tai vienas pirmųjų paminklų Holokausto aukoms atminti. Pirmoji memorialo ,,Duobė“ dalis – aikštelė, kuri išgrįsta rankiniu būdu, buvo atidaryta 1947 m. toje vietoje, kurioje 1942 m. nacistai sušaudė 5000 žydų.

Kita dalis – skulptūrinė žmonių grupė, kuri leidžiasi laiptais žemyn, atidaryta 2000 m. Kompoziciją ,,Paskutinė kelionė“ sudarančios liesos bronzinės skulptūros tarsi nuteka nuo laiptelių prie duobės, kurioje jų laukia mirtis.


6. Duobė


7. Už spygliuotos tvoros (San-Franciskas, JAV)


Memorialinės kompozicijos, kuri buvo įrengta 1984 m. Linkolno parke, autorystė ir realizacija priklauso Džordžui Segalui. Betoninės figūros – vienos prie spygliuotos tvoros, tolėliau krūvoje kūnų, simbolizuoja išgyvenusias ir žuvusias nacistinio žiaurumo aukas. Vienam išlikusiam gyvam, tekdavo dešimtys tų, kurių mirtis nepasigailėjo.

Parko lankytojai gali užeiti už tvoros ir net atsigulti šalia baltų figūrų.


7. Už spygliuotos tvoros


8. Miškas (Ryga, Latvija)


1941 m. pabaigoje nacistai nutarė sunaikinti Rygos geto žydus. Per dvi šaudymų akcijas (lapkričio 30 d. ir gruodžio 8 d.) Rumbulės miške buvo sunaikinta apie 25 tūkstančius žmonių – Rygos žydų ir deportuotų čia iš Vokietijos tautiečių. Tarp nužudytų buvo labai daug vaikų. Per tris metus ši vieta tapo kapu šimtams ,,Kaizervaldo“ koncentracijos stovyklos vyrų.

Memorialas iš akmenų ir storos metalinės vielos Dovydo žvaigždės formos aikštelėje atidarytas 2002 m. lapkričio 29 d. Projekto autorius architektas Sergejus Ryž. Ant akmenų iškalti čia sušaudytų vardai.


8. Miškas


9. Penki vyrai ir berniukas (Odesa, Ukraina)


Pagal oficialius duomenis nacistinės okupacijos laikotarpiu Odesos srityje buvo sunaikinta daugiau nei 272 tūkstančiai žydų. Iš karto už memorialo prasideda ,,Pasaulio teisuolių“ alėja, o kitame jos gale pastatytas paminklinis ženklas – jis stovi ten, iš kur prasidėjo žydų deportacija į koncentracijos stovyklas visoje Rytų Europoje.

Bronzinės skulptūrinės kompozicijos projekto autorius Zarubas Cereteli. Ji atidengta 2004 m. gegužės 9 d.


9. Penki vyrai ir berniukas


10. Jad Vašem (Jeruzalė, Izraelis)


Tai Holokausto muziejus, kuriame surinkti unikalūs to laikotarpio meno faktai. Jame yra įrengti ir keli memorialai nacistų nužudytiems žydams atminti. Tarp komplekso skulptūrinių kompozicijų – medis iš žmonių figūrų, tvora iš spygliuotos vielos (žmonių skeletai) ir t.t.


Jad Vašem


Gana Rudenko

http://jewishnews.com.ua


Iš rusų kalbos vertė Gražina Ragauskaitė