Al Jaffee iliustracijų reprodukcijų paroda Zarasuose

Nuo 1999 m. pirmąjį rugsėjo sekmadienį daugelyje Europos šalių tapo tradicija organizuoti Europos žydų kultūros dieną, kurios renginiuose sudaromos galimybės pažinti šios tautos istoriją, tradicijas, papročius ir kultūrą. Svarbiausias šios dienos tikslas – atkreipti europiečių dėmesį į Europos žydų kultūros paveldo palikimą, todėl kasmet jai parenkama ypatinga tema.

Šią dieną Europos žydų bendruomenės kviečia apsilankyti jų tautos istoriją pristatančiuose muziejuose, rengiamuose koncertuose, parodose, vykstančiose paskaitose ir diskusijose, lankytis žydų kapinėse. Europos kultūros dienos renginiais prisidedama puoselėjant skirtingų Europos tautinių bendruomenių ir socialinių grupių bendradarbiavimą.

Pasitinkant Europos žydų kultūros dieną Lietuvoje Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos pranešime jo direktorė Diana Varnaitė sakė: ,,Lietuvoje, nepaisant sovietmečiu vykdyto materialios ir nematerialios žydų kultūros intensyvaus naikinimo, visgi turime nemažai išlikusio nekilnojamojo kultūros paveldo. Didesnioji jo dalis, ypač esanti ne Vilniuje ar kituose didesniuose Lietuvos miestuose, kaip sovietizacijos pasekmė, yra dar neatrasta, neatpažinta ir „neperskaityta“. Kviečiame atsigręžti į žydų kultūros paveldą, pamatyti ir suprasti, kad jis yra ne tik praeitis, bet ir mūsų ateities galimybė. Plėtodami pažinimą ir vystydami kultūrinį turizmą, galime pamažu įkvėpti naujo gyvybingumo mūsų miestams ir miesteliams“.

Minint Europos žydų kultūros dieną 2016 m. rugsėjo 2-ąją, Zarasų krašto muziejuje buvo atidaryta Amerikoje garsaus karikatūristo, pasaulio rekordininko, satyrinio žurnalo MAD iliustratoriaus, Zarasų krašto garbės piliečio Al Jaffee biografinėje knygoje ,,Pašėlęs Al Jaffee gyvenimas“ (Mary-Lou Weisman ,,Al Jaffee’s Mad Life“) dalies publikuotų iliustracijų reprodukcijų paroda.

Parodos atidaryme dalyvavo JAV ambasados Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovo pavaduotoja Diane Kohn ir komercijos specialistas Jonas Vasilevičius, Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Arnoldas Abramavičius ir mero patarėjas Vilhelminas Kuzmickas, rajono Savivaldybės administracijos direktorius Ramūnas Keršys ir jo pavaduotojas Ernestas Jurevičius, Lietuvos Respublikos Seimo narys Algimantas Dumbrava, profesorius Algirdas Raslanas, EN.DELFI.LT projektų koordinatorius, rašytojas Louis Garrick, miesto mokyklų moksleiviai, zarasiškiai.

Po parodos atidarymo įvyko dainininkės bei šokėjos iš Izraelio Esti Kenan Ofri ir perkusininko Arkadijaus Gotesmano (Vilnius) koncertas ,,Susitikimas su giesmėmis įvairiomis kalbomis“.

2016 m. rugpjūčio 4 d. minėtos Europos žydų dienos tema – „Žydų kalbos“.