Mordechajus (Maksas) Farbmanas

Max001

Gimė 1889 m. sausio 1 d. Salake (Zarasų rajonas). Būdamas dvidešimties išvyko į Austriją – Vienos dailės akademijoje studijavo skulptūrą. Jau besimokydamas buvo pastebėtas ir įvertintas, vėliau tapo žinomu žydų skulptoriumi. Vieną iš jo kūrinių įsigijo Akademija.

1936 m. Tel Avivo miesto mero kvietimu skulptorius Mordechajus (Maksas) Farbmanas apsigyveno šiame mieste. Kadangi išgyventi tik iš kūrybos skulptorius negalėjo, jis dėstė   Balfour kolegijoje. Nepaisydamas nepriteklių ir toliau kūrė, savo skulptūrose ypatingą dėmesį skirdamas žydų temai.

Mirė Izraelyje 1950 m. balandžio 20 d., palaidotas Tel Avive.

Tarp jo darbų – žinomų Europos veikėjų biustai ir paveikslai, įamžinantys daugelį garsiausių valstybių veikėjų.

Mordechajus (Maksas) Farbmanas buvo daugiaplanis skulptorius, kūrybai naudojęs įvairias medžiagas, taip pat bronzą, medį, akmenį ir dramblio kaulą. Jo skulptūrose didžiausias dėmesys sutelktas detalėms ir atmosferai, kurios atskleidžia gilias jo žinias ir pagarbą įamžinamiems herojams.

Mordechajaus (Makso) Farbmano darbai yra privačiose kolekcijose, Izraelio ir Austrijos muziejuose, Ichilov ligoninėje Tel Avive. Viena jo skulptūra yra Lietuvoje. Tai gimtajame Salake 1930 m. atidengtas obeliskas su moters ir vyro figūromis (dar vadinamas Nepriklausomybės paminklu), kuriame vyrauja architektūrinės formos. Tarpukario Lietuvos spaudoje rašyta, kad Austrijoje dailės mokslus baigęs skulptorius šį paminklą sukūrė kaip šioje šalyje žinomas menininkas vieno savo atvykimo į Lietuvą ir apsilankymo Salake metu. Jam talkino Petras Jasinavičius, Mykolas Traigys ir kiti Salako gyventojai. Įdomu tai, kad paminkle vaizduojama moteris ir berniukas – tada Salake gyvenę ir šių skulptūrų sukūrimui pozavę jo gyventojai M. Beinorytė ir Eug. Šakalys. O štai ką apie Salako nepriklausomybės paminklo statymą knygoje ,,Laisvės saulei tekant“ pasakojo vienas iš Mordechajaus (Makso) Farbmano pagalbininkų Petras Jasinavičius, kuris dirbo paprastu darbininku: minkė molį, ruošė cementą. Šį jo pasakojimą užrašė Jonas Nemanis: ,,Nepriklausomybės metais buvo skaitlinga tautininkų organizacija, kuri nusprendė pastatyti paminklą. Tuo metu pas gimines atostogavo M. Farbmanas, žydų tautybės, apie 50 metų amžiaus. Kokio jis buvo išsilavinimo, nežinia. Jis buvo gimęs Salake, bet už dalyvavimą revoliuciniame judėjime jam teko pasitraukti į Austriją. Salako vaistininkas Mačius pastebėjo, kad Farbmanas laisvu laiku gražiai lipdo iš molio skulptūras. Paprašė jį nulipdyti paminklą. Šis ir nulipdė. Vaistininkui jo darbas patiko. Jis užsakė tokį paminklą padaryti iš betono ir pastatyti Salake. Pagalbiniais darbininkais dirbome du: aš ir  Mykolas Traigys  Lelečkų kaimo. Klojime pagal mažą maketą iš molio nulipdėme didelį paminklą. Po to jį ištepėme aliejumi ir padengėme nestoru gipso sluoksniu. Kai gipsas sukietėjo, dalimis pjaustėme ir montavome prie liejamo iš betono paaukštinimo. Paaukštinimui pamatą iš akmenų ir cemento įleidome 70 cm į žemę. Prieš tai įdėjome butelį su paminklo statymo data, sąlygomis, žiniomis apie statytojus ir keletu lietuviškų monetų. Ant pamatų išliejome laiptelius, aikštelę ir patį pjedestalą. Paminklo dalį su skulptūromis liejome tris dienas. Naudojome aukštos markės ir geros kokybės cementą. Kiek vaistininkas Mačius sumokėjo Farbmanui už paminklo padarymą nežinau, mes už darbą gavome po 200 litų.“


Ruošiant medžiagą naudota knygos ,,Laisvės saulei tekant” (sudarytojai Vytautas Indrašius, Stasys Knezys ir Jeronimas Naprys, 1999 m.), www.bigmaybe.com, www.epaveldas.lt informacija.

Nuotraukos iš: www.europeana.eu, Zarasų krašto muziejaus, commons.wikimedia.org,  www.kpd.lt archyvų.


 

Parengė Gražina Ragauskaitė, iš anglų kalbos vertė Vitalijus Ščerbakovas.