Izraelio Valstybės valiuta

Nors Izraelis – viena iš jauniausių pasaulio valstybių, bet per neilgą jos istoriją čia jau įvyko kelios stambios pinigų reformos. Nuo 1948 m. rugpjūčio iki 1980 m. vasario Izraelyje naudota Izraelio lira. 1980 m. vasarį įvestas Izraelio šekelis, kuris vadintas senuoju Izraelio šekeliu.

80-ųjų pradžioje Izraelį sukrėtė ekonominė krizė. Oficialiais duomenimis infliacija siekė 450 proc. per metus, o neoficialiais – 1000 proc. Izraelio valiuta stipriai nuvertėjo, šalyje buvo daug milijonierių. Krizę pavyko suvaldyti  realizuojant ,,1985 metų stabilizacijos planą“, o valiutą buvo nutarta denominizuoti, pridėjus prie jos pavadinimo ,,naujasis“. 


1957 m. rugpjūčio 1 d. buvo įvestas Izraelio svaras. Tai tapo įvykiu ilgame ir dažnai dramatiškame pastovios valstybinės pinigų sistemos sukūrimo kelyje. 1969  m. birželio 4 d. Izraelio Valstybės Knesetas priėmė istorinį įstatymą apie sugrįžimą prie šekelio. Tai yra jau tada buvo planuota atsisakyti svaro, bet šis perėjimas buvo užslaptintas.

Izraelio Valstybės įkūrimo momentui Palestinos teritorijoje piniginiu vienetu buvo Palestinos lira, kuri buvo pririšta prie anglų svaro. Po paskelbtos Nepriklausomybės, šalis perėjo prie Izraelio liros (ji – Izraelio svaras). Šis piniginis vienetas cirkuliavo iki 1980 m. vasario 24 d., kol vietoj jos buvo įvestas šekelis arba kaip jį vadino – senasis šekelis.

Žodis ,,šekelis“ kilęs iš senovės žydų žodžio ,,saqal“, kuris reiškia ,,sverti“. Kaip dažnai būna su monetomis, iš pradžių šekelis ir naudotas kaip aukso bei sidabro matas. Skirtingais laikais šekelis sidabro sudarė 9-17 šio metalo gramų ir buvo naudojamas ne tik žydų, bet ir jų kaimynų – finikiečių, edomitų ir kitų Artimųjų Rytų senųjų tautų gyventojų. Kaip matas šekelis minimas dar antrajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą.

Ir štai praėjus dviems tūkstantmečiams, šis senasis pavadinimas sugrįžo į saugančią savo tradicijas valstybę kaip jos piniginis vienetas. Perėjimas prie tradicinio šekelio buvo planuojamas ilgus metus, bet kai tai įvyko, šalis kentėjo nuo hiperinfliacijos, šekelis stipriai nuvertėjo ir greitai buvo būtina imtis pinigų reformos. Nuo 1995 m. Izraelyje buvo įvestas naujasis šekelis arba naujasis Izraelio šekelis, kuris yra naudojamas iki šiol. Atsiskaitymams naudojamos 20, 50, 100 ir 200 vertės šekelių kupiūros, ant kurių žinomų Izraelyje žmonių atvaizdai, bei pakankamai savotiško dizaino monetos, vadinamos agora.

Nuo 2003 m. sausio 1 d. šekelis yra laisvai konvertuojama valiuta, kuria prekiaujama tarptautinėse biržose.


Šaltiniai: evrejskaja-panorama.de, jj-tours.ru.


Nuotrauka: guide-israel.ru.


Parengė ir iš rusų kalbos vertė Gražina Ragauskaitė.