Ar pavyks nustatyti tiesą?

Toliau versime jau pristatyto ,,Šagalo tarptautinio metraščio 2004“ publikacijas. Atvertę vienintelius išlikusius dailininko prisiminimus bei pažinę jį ir jo gyvenamąją aplinką ankstyvuoju gyvenimo laikotarpiu, ėmėmės sudėtingos šio metraščio temos – jo nužudymo bylos medžiagos vertimo ir redagavimo.

Metraštyje pateiktoje informacijoje rašoma: ,,1937 m. vasario 28-kovo 1-osios naktį labai paslaptingomis aplinkybėmis savo bute buvo nužudytas žinomos dailės mokyklos Vitebske įkūrėjas ir pirmasis pasaulinio garso dailininkų mokytojas Jurijus (Judelis) Moisiejevičius Penas. Tada daugelis patikėjo oficialiąja versija, kad tai padarė nusenusio dailininko giminaičiai. Ji ir dabar plačiai paplitusi. Valdžia padarė viską, kad tuo įtikintų visuomenę: pagarbiai palaidojo dailininką, pasiūlytus nusikaltėlius teisė atvirame teismo procese, kuriame dalyvavo šimtai miestelėnų. Tarp kitko, jau tada, XX a. ketvirtame dešimtmetyje buvo nemažai ir tokių, kurie abejojo nuosprendžio teisingumu. Jie, žinoma, pasirinko tylėjimą – tokie laikai tada buvo! Ir tik baigiantis XX a. septintajam dešimtmečiui vis drąsiau ir drąsiau pareikšdavo savo abejones. Bet tos kartos žmonėse vis dar buvo stipri baimė“.


* * * * * * * * * *


Nuosprendis


1937 m. balandžio 23 d. ,,Vitebsko proletaras“ (,,Vicebski praletarij“): ,,Vakar 5 valandą 50 minučių Baltarusijos Aukščiausiojo teismo Kriminalinė kolegija, pirmininkaujant draugui Abuškevič, priėmė nuosprendį dailininko J. M. Peno žudikų byloje. J. M. Peno nužudymo organizatorė ir iniciatorė Lėja Fainštein nuteista 10 metų laisvės atėmimo bausme. Fiziniai žudikai: Abramas Fanšteinas nuteistas 10 metų laisvės atėmimo bausme ir jo sesuo Necha 8 metų. Ruvimas ir Zalmanas Fainšteinai – 2 metų laisvės atėmimo bausmėmis. Riva Fainštein nuteista 3 metų laisvės atėmimo bausme jos vykdymą atidedant penkių metų bandomajam laikotarpiui. Michailas Olifsonas ir Solomonikas Morduchas teisme išteisinti“.


Iš Aleksandro Pisovo publikacijos ,,Nustatyti teisybę vargu ar jau pavyks“


,,Dailininko giminės ir artimieji skirtingai įvardina jo vardą. Pateikti variantai: Judelis Moisiejevičius, Juda Moisiejevičius, Julijus Moisiejevičius. Tarp paimtų dailininko bute dokumentų nužudymo byloje yra Vitebsko milicijos 1-ojo skyriaus jam išduotas pasas Judos Moisiejevičiaus Peno (Пен Юда Моисеевич) vardu. Publikacijose, ypatingai porevoliuciniame laikotarpyje, dažniausias jo pavardės rašymo variantas buvo ,,Пэн“. Jį pakankamai dažnai pasirašinėdamas darbus naudojo ir pats dailininkas“.


Parengė ir iš rusų kalbos vertė Gražina Ragauskaitė