Alanas Volfas Arkinas

1934 m. kovo 26 d. Niujorke, išeivių iš Rusijos ir Vokietijos šeimoje, gimė būsimas žinomas amerikiečių aktorius Alanas Volfas Arkinas. Jaunystėje jis svajojo apie muzikanto karjerą, muzikavo folk-grupėje. 1960-ųjų pradžioje Alanas sėkmingai debiutavo Brodvėjuje ir už vieną iš pirmųjų spektaklių buvo apdovanotas ,,Toni“ premija. Dramoje ,,Susilauk tamsumos“ jis suvaidino psichopatinį aktorės Odri Helbern (tikra pavardė Odri Keltin Raston) herojės kankintoją.

Sėkmė teatrų scenose aktorių atvedė į Holivudą. Alanas Arkinas tapo vienu iš penkių aktorių, kurie už pirmąjį savo vaidmenį buvo nominuoti ,,Oskarui“ kategorijoje ,,Geriausias aktorius“. Už sukurtą kurčnebylio vaidmenį filme ,,Širdis – vienišas medžiotojas“ (1968) jis buvo pristatytas Amerikos kino akademijos premijai gauti.

Alanas Arkinas išbandė save ir kaip režisierius, prodiuseris bei scenaristas. 1972 m. jis vadovavo pirmajam Nilo Saimono pjesės ,,Komikai“ pastatymui, kuris tapo Brodvėjaus klasika. Aktorius paskelbė ir kelias fentezi stiliaus apysakas vaikams.

2007 m. Alanas Arkinas trečiuoju bandymu ,,Oskarą“ pelnė už geriausią antraeilį abejingo pornografijai ir heroinui senio vaidmenį filme ,,Mažoji mis“. 2013 m. autoritetingo kino prodiuserio Lesterio Sigelo vaidmuo Beno Afleko trileryje ,,Operacija Argo“ aktoriui pelnė naujas nominacijas ,,Oskaruose“, ,,Auksiniame gaublyje“, Kino aktorių gildijos (SAG) apdovanojimuose.

Holivudo žvaigždės Alano Arkino aktorinių darbų sąraše filmai „Simo Kudirkos pabėgimas“ (1978, apie garsiausio Lietuvos bėglio S. Kudirkos rizikingą šuolį iš sovietų laivo JAV buvo sukurtas vaidybinis TV filmas, kuriame Alanas atliko pagrindinį lietuvio vaidmenį), ,,Edvardas Žirkliarankis“ (1990), ,,Amerikiečiai“, ,,Žmogžudystė Gros-Pointe“ (1997), „Amerikos numylėtiniai“(2001), ,,Kalėdų senis 3“ (2006), „Išganingoji mirtis“, „Ugnies siena“ (2006), ,,Seni lapinai“ (2017) ir kt.


Šaltinis: evrejskaja-panorama.de.

Nuotrauka iš: pl.wikipedia.org.


Parengė ir iš rusų kalbos vertė Gražina Ragauskaitė.